Kaçırmayın
Anasayfa » Linux » Temel sunucu ayarları
temel sunucu ayarları
temel sunucu ayarları

Temel sunucu ayarları

Temel sunucu ayarları
Bu makale, bir sunucuda yapılması gerekecek ayarlarlar. Bu ayarları bir sunucuya websitenizi yüklemeden yapmanızı tavsiye ederim. Kısaca, bu ayarları yapıp Ubuntu’ya Apache (,Nginx) MySQL, PHP kurabiliriz.

Doğal olarak, bunlara baslamadan bir VPS veya bir sunucuya Ubuntu yüklü olması lazım.
Eğer ucuz ve performanslı VPS arıyorsanız (bunları denemek için) https://www.digitalocean.com/?  buraya tıklayarak kendinize bir VPS alabilirsiniz (reflı linkimi paylaştım, bunu kullandığınız taktirde ve bir ödeme yaptıktan sonra bedava $10,- kazanıyorsunuz. Böylece hem siz kazanıyorsunuz hemde bana destek oluyorsunuz).  

Simdi bunların hepsini yapmak zorunda değilsiniz fakat yaptığınız taktirde güvenliğinizi az da olsa yükselmiş oluyor. (VPS’i DigitalOcean’dan almış olduğumuzu sayarak devam edim)

1. DigitalOcean’dan gelmiş olan bilgiler ile ssh’a bağlanıyoruz (windows için Putty programını indirmeniz gerekiyor, mac ve linux’ta zaten terminal var)
2.

passwd

komutunu yazıp enter’liyoruz ve ardından 2 kere şifremizi giriyoruz. Şifreleri girerken bunları görmeyebiliriz.(DigitalOcean, zaten root şifresini otomatik olarak değiştirtiyor ama neyse)
3. Herkesin bildiği gibi, “root” bir admin hesabidir. Bu hesabi brute-force yaparak şifresini kırmaya çalışabilirler (nasıl olsa kullanici adi belli). Bunu önlemek için, yeni bir kullanıcı açıp, root ile login’i engelleyelim.

adduser kullaniciadi

komutunu çalıştırdığımız anda yeni kullanıcımız oluşur, tabi yeni kullanıcının şifresini vs belirlememek gerek ( tabi kullaniciadi bir örnektir, buraya kendi kullanıcızı giriyorsunuz ).

temel sunucu ayarları

4. Şimdi yeni kullanıcımızı oluşturduk ve buna root haklarını tanımak gerek. Bunları yapmak için ilk önce

visudo

komutunu çalıştırıyoruz, ve bu kısmı arıyoruz:

#user privilege specification

. Bunu bulduktan sonra onun hemen altına bunu yapıştırıyoruz:

kullaniciadi ALL=(ALL:ALL) ALL

( tabi kullaniciadi bir örnektir, buraya 3. adımdaki kullanıcı adi yazıyorsunuz ). Bunu yapıştırdıktan sonra, CTRL+O (kaydet) ve ardından CTRL+X (kapat) yaparak çıkıyoruz.

temel sunucu ayarları

5. ssh değişikliklerinde akla ilk olarak port gelir. Tabi bunu değiştireceğiz ve root login’i de kapatacağız. Bunları yapmak için ilk önce bu komutu çalıştırın:

nano /etc/ssh/sshd_config

ve bu bolumu arayınız:

# What ports, IPs and protocols we listen for
Port 22

ve buradaki 22′i değiştirin, ben burada 2260 kullanacağım. Bunu yaptıktan sonra

PermitRootLogin

yes’den no yapın. Bu ikisini yaptıktan sonra dosyanın en altına inip

AllowUsers kullaniciadi

yapıştırdıktan sonra CTRL+O (kaydet) ve ardından CTRL+X (kapat) yaparak çıkıyoruz.

temel sunucu ayarları
temel sunucu ayarları
temel sunucu ayarları

6. bunların hepsini yaptıktan sonra

reload ssh

yazıp, yeni bir sekmede deneme yapıyoruz ( hiç bir ssh sekmesini kapatmayalım, ne-olur ne-olmaz :-) ).

İsterseniz buradan sonra Zpanel gibi bir bedava hosting panel’i kurarsınız, veya sitemi takip ederek nasıl panelsiz hosting yapıldığını öğrenebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmişdir *

*


IP Adresiniz: 3.88.156.58

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>